Zapachowy zawrót głowy

Perfumy – ekstrakt zawierający substancje zapachowe rozpuszczone w alkoholu. Perfumy zawierają od 16% do nawet 30% kompozycji zapachowej.

Woda perfumowana (Eau de Parfum, EDP) – w odróżnieniu od perfum zawiera mniej kompozycji zapachowej. Szacuje się, że udział kompozycji zapachowej w produkcie wynosi od 8 do 16%. Aromat rozpuszczony jest najczęściej w 85-procentowym spirytusie.

Woda toaletowa (Eau de Toilette, EDT) – zestawienie zawierające od 4 do 8% kompozycji zapachowej rozpuszczonej najczęściej w 80-procentowym spirytusie.

Woda kolońska (Eau de Cologne, EDC) – kompozycja zawierająca od 3 do 5% olejków zapachowych rozpuszczonych w 70-procentowym spirytusie.

Woda odświeżająca (Eau fraîche) – delikatna pachnąca woda, w której zawartość kompozycji zapachowej waha się w przedziale od 1 do 3%.

Ze względu na zawartość ekstraktów zapachowych najtrwalsze są oczywiście perfumy, stąd ich cena jest wyższa.

Nie wszyscy jednak preferują bardzo intensywne zapachy. Łagodniejsze wody perfumowane lub toaletowe wybierają najczęściej mężczyźni. Natomiast panie latem częściej sięgają po delikatne wody toaletowe lub odświeżające.

Zostaw Komentarz