Technika motywacyjna – wykorzystaj dziury

Technika ta stosowana jest kiedy mamy do wykonania większy projekt, niemożliwy do wykonania jednorazowo.

Po pierwsze podziel swój projekt na małe kroczki, elementy których wykonanie nie przysporzy Ci trudności i zrobisz to bardzo szybko.

Po drugie przystąp do realizacji projektu lecz nie jako całości, a kolejnych jego kawałków w dowolnej kolejności.

Podchodząc do realizacji tych małych kroczków staraj się wybierać najpierw te najtrudniejsze. Świadomość, że je ukończyłeś da Ci kolejną dawkę motywacji do tego aby zabrać się za kolejne, często już prostsze zadania. Realizując kolejne kroki nie skupiaj się na całości projektu, rób to, co jest teraz twoim małym celem. Dzięki temu nie zaprzątasz sobie głowy tym, jak wiele pracy jeszcze przed Tobą ale skupiasz się na tym, że cały czas czynisz postępy w pracy. Tworzysz „dziury” w swoim projekcie które w końcu ogarną cały ten projekt i okaże się, że jego całościowe zrealizowanie nie było takie trudne jak się mogło wydawać.

Technikę ta możesz zastosować nie tylko do wielkich czasochłonnych projektów. Możesz również z niej skorzystać przy niewielkich zadaniach które są dość trudne do wykonania „z marszu”. Kluczem jest jak wyżej podział zadania na małe kroczki. Zrób to więc i zacznij je realizować po kolei.

 

Mój przykład:

Czasami mam napisać dłuższy tekst ale nie bardzo wiem jak się do tego zabrać. Przestaje się więc skupiać nad całym zadaniem a stawiam sobie za cel napisanie pierwszego zdania. Jeśli to zrobię, kolejne zadanie to napisanie kolejnego. Świadomość, że posunąłem się do przodu daje mi kopa i chce mi się pisać dalej. Postanawiam więc ukończyć cały akapit, potem drugi i kolejny. Nim się zorientuje uczyniłem to co zamierzałem.

Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback do swojej własnej strony.

Zostaw Komentarz